АКТУАЛЬНИЙ КОМЕНТАР. Григорій Осовий: держава має опікуватись забезпеченням законних прав громадян

dgfНаступного вівторка, 19 вересня, у Києві за солідарної підтримки членських організацій Федерації профспілок України пройде Всеукраїнська попереджувальна акція протесту Професійної спілки працівників охорони здоров’я України.

 Орієнтовно у ній візьмуть участь біля 5 тис. осіб. За що виступатимуть спілчани? Чого вимагатимуть від владних структур? Головне – це справедливі умови оплати праці та проведення медичної реформи в інтересах громадян.

Ситуацію, що склалася напередодні проведення акції коментує Голова ФПУ Григорій Осовий.

– Медреформа – одна із суспільно-важливих реформ, що давно визрівала, але не проводилась, і фінансування галузі завжди було недостатнім і наразі лишається не кращим. Це призвело до втрати можливості медичними закладами надавати якісну медичну допомогу, доступні послуги для громадян, а також до поширення корупції, тому що у лікарнях немає ліків, тому з’являються всілякі спеціалізовані фонди, за діяльністю яких контролю немає, і не зрозуміло, чи доходять у кінцевому підсумку гроші цих фондів до пацієнтів, які їх потребують.

Разом з тим, більшість людей, які зайняті у медичній сфері і сумлінно виконують свої обов’язки, намагаючись професійно надавати необхідну допомогу, втратили мотивацію до праці, тому що заробітна плата у галузі одна з найнижчих в країні. Більшість працівників галузі залишаються на затверджених тарифних ставках заробітної плати, і у середньому отримують лише 4,5 тис. грн. Тоді як у інших країнах праця лікаря високооплачуваєма, це – відповідальна, напружена робота, яка має гідно винагороджуватись.

Тому питання стосовно виконання державою свого обов’язку стосовно забезпечення громадян безоплатною, кваліфікованою і доступною медичною допомогою у державних і комунальних закладах стало питанням теоретичним. Через це наразі триває пошук більш ефективної системи надання медичних послуг, яка б задовольнила і пацієнтів, і самих медичних працівників.

Робота над реформою у медицині розпочалася не сьогодні. Нагадаю, що протягом 2012-14 років було проведено низку експериментів щодо реформування галузі в 4-х пілотних областях: у Києві, Дніпропетровській, Донецькій, Вінницькій областях. Він виявив проблеми, що існують та способи їх розв’язання. Коли Уряд знову повернувся до цієї проблематики і запропонували певну модель і законопроект з цього приводу, к профспілок на жаль не склався ефективний соціальний діалог з обговорення запропонованої Урядом моделі. Ми неодноразово пропонували знайти консенсус у проведенні медичної реформи, проте Міністерство охорони здоров’я ухилялося від діалогу, намагаючись обговорювати це автономно, ігноруючи думку професійної спільноти та профспілок, як представників застрахованих осіб і тих, хто опікується людьми, які працюють у медичній галузі.

Усі законопроекти щодо медичного реформування, які було подано Урядом до ВР, вже після подання піддані нами ретельному аналізу. Профспілки зробили до концепції реформування галузі багато зауважень, зокрема в частині, що стосується пацієнта, ми не побачили підтвердження, що конституційна норма і норма законодавства про охорону здоров’я щодо надання у державних і комунальних медичних закладах безоплатної медичної допомоги буде виконуватись. Друге – ми не побачили заходів із запровадження загальнообов’язкового медичного соціального страхування, а лише побачили, що якщо раніше розпорядником коштів було Міністерство охорони здоров’я, яке проводило усі тендерні закупівлі, де також ми бачили наявність багатьох корупційних питань, то відтепер ці функції від міністерства планується передати новоутвореній агенції, що свідчить лише про те, що на зміну одній адміністративній структурі прийде інша, і хто може гарантувати, що вона також не погрузне у корупції?

Тому ми сказали, що концепція медичного реформування, яка зараз обговорюється, не гарантує громадянам отамання безоплатних медичних послуг, хоча ті, хто працюють, є платниками податків і через Державний бюджет фактично інвестують в тому числі і галузь охорони здоров’я країни, тому ми маємо право на отримання певних медичних послуг. Профспілки вважають, що такий гарантований пакет первинних медичних послуг має бути.

Ми також хочемо, щоб була розроблена система соціального медичного страхування, яка нажаль допоки не запропонована профільним Міністерством. За даними ООН, до 70% наших громадян за доходами знаходяться на межі бідності. Тому зрозуміло, що для абсолютної більшості плата за медичні послуги, якщо вона буде стовідсотковою, перекриває доступ до їх отримання. Ми наполягаємо на запровадженні європейської практики, зокрема, стосовно складання протоколів лікування, коли буде введено відповідальність за якість надання медичних послуг медичним персоналом, встановлення діагнозу хворому та ін. Соціальне страхування має допомогти людям, які користуються не тільки первинною медичною допомогою, але й спеціалізованою. З цих джерел має бути погашена плата за надання спеціалізованих медичних послуг та проведення операцій. Це вкрай важливо, тому що вартість деяких операція зашкалює за сотні тисяч гривень, це при нинішній низькій платоспроможності громадян, дозволити собі фактично неможливо.

Одночасно існує питання захисту самих медичних працівників у плані соціальних гарантій для майже 800 тис. спілчан, які залучені до профспілок, вони повинні мати гідні умови праці, належне фінансування закладів і послуг, які вони повинні надавати у тому обсязі, якій гарантує пакет невідкладних медичних послуг. І зрозуміло, що заробітна плата медичним працівникам має буті підвищена.

Профспілка знаходиться у колективному трудовому конфлікті з Урядом вже майже рік, і в ньому Міністерство охорони здоров’я виступає як сторона конфлікту від Уряду. Проте з моменту виникнення цього конфлікту, фактично нічого не вирішено. Якщо немає діалогу – профспілки мають діяти у спосіб, дозволений законодавством. Нещодавно відбулось засідання Президії профспілки працівників медичної галузі, де йшлося про необхідність вирішення нагайних проблем, серед яких і відсутність ліків, і застаріле медичне обладнання, і недостатнє фінансування, тому профспілка буде захищати професійні інтереси людей і виходити на вулиці, щоб достукатись до тих, хто приймає рішення. Спілчани прийняли рішення про проведення акції протесту з пікетуванням органів державної влади, залучанням представників трудових колективів. Медики наполягатимуть, щоб була піднята зарплата лікарям, щоб зарплата була диференційована між різними категоріями працівників, щоб ліквідувати зрівнялівку. За окремими оцінками на потреби галузі лише у поточному році об’єктивно не вистачає 3,9 млрд. грн.

Від ФПУ акції буде надано солідарна підтримка. Профспілки зацікавлені, щоб система надання медичних послуг працювала ефективно і відповідально, а ми отримували якісну медичну допомогу. Тому на Президії НТСЕР ми запропонували вже вдруге розглянути питання про хід медичної реформи. Ми хочемо, щоб Парламент при підготовці законопроектів з медичної реформи долучив професіоналів і за допомогою діалогу знайшлось рішення, які будуть взаємно компромісні і сприйнятливі для людей.

 

Прес-центр ФПУ

Posted by info