Урядом зроблено перші кроки на виконання вимог профспілок щодо погашення заборгованості з виплати допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності

s533x340-19139103934-1

Складна фінансова ситуація у Фонді соціального страхування України виникла у вересні минулого року у зв’язку із різким зниженням надходжень єдиного соціального внеску, що спричинило наростаючу нестачу коштів на рахунку Фонду, внаслідок чого зростала заборгованість перед застрахованими особами з виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та по вагітності і пологах, яка на 1 серпня ц.р. становить 1,4 млрд грн. Іншою причиною такої ситуації є значне зниження протягом минулих років розміру частки єдиного внеску до Фонду соціального страхування України.

 Слід зазначити, що заборгованість підприємств і організацій (страхувальників) зі сплати єдиного соціального внеску в останні роки зростала значними темпами і нині становить вже більше 1,7 млрд. грн.

Федерація профспілок України намагалася різними шляхами вирішити проблему. За ініціативи профспілкової сторони проводилися засідання тристоронньої робочої групи у виконавчій дирекції Фонду, питання розглядалося на засіданнях правління Фонду.

СПО об’єднань профспілок звертався до Мінсоцполітики, Кабінету Міністрів України щодо надання Фонду одноразової грошової допомоги для погашення заборгованості та необхідності перерозподілу єдиного внеску за видами страхування з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі виконання Фондом покладених на нього фінансових зобов’язань.

Для обговорення та віднайдення шляхів вирішення порушеного питання у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення у цьому році неодноразово відбувались робочі наради за участю народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, Пенсійного фонду, роботодавців та профспілок, на яких профспілкова сторона наполягала на необхідності термінового погашення існуючої заборгованості та забезпечення збільшення надходжень до бюджету Фонду. Комітетом було рекомендовано Міністерству соціальної політики України звернутися до Кабінету Міністрів України щодо збільшення частки єдиного соціального внеску для Фонду соціального страхування України з метою збалансування бюджету Фонду та виконання зобов’язань перед застрахованими особами, потерпілими на виробництві та членами їх сімей.

Зазначене питання неодноразово розглядалося під час зустрічей керівництва сторін соціального діалогу.

На жаль, державна сторона більше звертала увагу на необхідності посилення контролю за своєчасною та у повному розмірі сплатою роботодавцями єдиного соціального внеску, а також за обґрунтованістю видачі та продовження листків непрацездатності лікарняними установами. Із зазначеного питання у Мінсоцполітики у квітні ц.р. відбулася нарада за участю представників Міністерства охорони здоров’я, виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, профспілок та інших організацій.

16 травня 2019 року Рада ФПУ схвалила Звернення до Прем’єр-міністра України стосовно порушення прав працівників на отримання страхових виплат у системі соціального страхування, яке 21 травня ц.р. направлено до нього. Також це Звернення надіслано СПО сторони роботодавців на національному рівні, як одній із сторін в управлінні Фондом соціального страхування, з проханням долучитись до вимог профспілок задля консолідації дій довкола невідкладного врегулювання ситуації, що склалась.

Внаслідок всіх цих зусиль 11 липня 2019 року сторони соціального діалогу провели консультації щодо визначення розміру єдиного соціального внеску та пропорцій його розподілу, де дійшли попередньої згоди на його перерозподіл на користь Фонду соціального страхування за рахунок Фонду соціального страхування на випадок безробіття.

Зокрема було запропоновано у серпні 2019 року разово (в одному місяці) зменшити частку ЄСВ на соціальне страхування на випадок безробіття (з 5,0026 до 0,1321 відсотка) та збільшити з 9,3759 до 14,2464 відсотка для Фонду соціального страхування України, що дозволить разово покрити в цьому році більшу частину накопленої з початку року його заборгованості перед застрахованими особами (біля 1 млрд. грн.). Крім того вбачається, що фінансову ситуацію Фонду частково покращить те, що надходження єдиного внеску у цьому році є дещо більшими до запланованих.

З 1 січня 2020 року було запропоновано встановити частку єдиного внеску для Фонду соціального страхування України на рівні 9,5727, а Фонду соціального страхування на випадок безробіття – 4,8058 відсотка.

Профспілкова сторона погодилась з внесеними пропозиціями, але зауважила, що запропонованого перерозподілу єдиного соціального внеску, а також передбаченого на наступний рік, недостатньо для забезпечення застрахованих осіб своєчасно та у повному обсязі страховими виплатами та запропонувала віднайти можливості збільшити частку єдиного соціального внеску до Фонду соціального страхування України в наступному році до рівня не менше 10 відсотків.

24 липня 2019 року розроблені Урядом пропозиції були схвалені його рішенням шляхом внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 675 (https://www.kmu.gov.ua/ua/news/uryadom-zatverdzheno-novi-rozmiri-proporcij-rozpodilu-yedinogo-vnesku-na-zagalnoobovyazkove-derzhavne-socialne-strahuvannya).

Прийняте рішення дозволить Фонду соціального страхування України вже з вересня цього року погашати заборгованість з виплати матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та по вагітності та пологах.

  Управління соціального страхування і пенсійного забезпечення апарату ФПУ

Posted by info