Ми поділяємо положення доповіді МОП про те, що «світ праці є ключем до вирішення багатьох проблем, з якими стикається людство»

mmІ підтримуємо заклик Генерального директора про необхідність широкої дискусії про довгострокові перспективи сфери праці і пошуку нових моделей розвитку. Країни – члени МОП повинні взяти на себе відповідальність, щоб досягти позитивних змін.

 Саме в цьому контексті українські профспілки аналізують недавно оприлюднений план пріоритетних кроків Уряду України на поточний рік і перш за все щодо подолання кризи в соціально-економічній сфері», – заявив 7 червня цього року Голова ФПУ Григорій Осовий, виступаючи на сесійному засіданні 105-ї сесії Міжнародної конференції праці перед понад 5-ма тисячами її учасників із 187 країн-членів МОП.

Цього року Міжнародна конференція праці присвячена обговоренню проблем, пов’язаних із Порядком денним ООН сталого розвитку до 2030 року та ініціативою МОП «Кінець бідності», а також діяльності МОП щодо ланцюжків поставок. Покінчити з бідністю і голодом, побороти нерівність, побудувати справедливе та інклюзивне суспільство, забезпечити гендерну рівність, загальне процвітання та гідну працю, захистити природні ресурси нашої планети – ці амбіції лежать також в основі витоків профспілкового руху.

Голова ФПУ підкреслив, що перші кроки нової влади дають підстави вважати, що думку профспілок почуто. В План пріоритетних дій Уряду включено 15 пропозицій профспілок. Правда, далеко не всі, що пропонувалися. Ми за те, щоб соціальний діалог був ефективним, а колективні переговори – результативними.

Сьогодні людей вкрай турбує майбутнє підвищення майже в 2 рази цін на газ і комунальні послуги.

І хоча Уряд задіяв деякі заходи соціального захисту (підвищення соціальних стандартів збільшення обсягу житлових субсидій населенню), але цього явно недостатньо, щоб компенсувати громадянам прийдешнє з 1 липня підвищення житлово-комунальних тарифів. У свою чергу, Федерація профспілок України внесла уряду альтернативний законопроект.

Голова ФПУ наголосив, що мірилом соціальної захищеності для працівників має бути не надання державою субсидій та соціальної допомоги, а дохід достатній для забезпечення конституційного права на гідне життя за рахунок власної праці. Тому вкрай важливо виконувати закони «Про прожитковий мінімум» і «Про заробітну плату».

Гринорій Осовий повідомив, що Федерація профспілок України публічно зажадала, не відкладаючи, провести парламентські слухання з метою обговорення обґрунтованості різкого підвищення цін на газ для населення, достатності запропонованих урядом заходів його соціального захисту, щоб не допустити зниження життєвого рівня людей.

Адже сьогодні проблеми зайнятості і соціального захисту необхідно розглядати в новому контексті з урахуванням взяття Україною на себе нових міжнародних зобов’язань після ратифікації флагманських конвенції МОП 102 про мінімальні норми соціального забезпечення та 117 про основні цілі та норми соціальної політики, а також мандата, передбаченого Рекомендацією 2012 року про мінімальних рівнях соціального захисту.

Голова ФПУ подякував МОП за розробку за її безпосередньої участі Програми гідної праці для України на 2016-2019 роки. По-перше, вона має сприяти реалізації гідної праці як ключового компоненту національної стратегії розвитку. По-друге, вона дозволить використовувати знання, інструменти, інформаційні можливості МОП та посилить з нею співпрацю.

Зараз за участю соціальних партнерів готується дорожня карта її реалізації.

Профспілки також запропонували щорічно на тристоронньому саміті розглядати ситуацію на ринку праці для оперативного внесення необхідних коректив. Адже в країні з 26 мільйонів людей працездатного віку постійно зайняті тільки 8 мільйонів. Це величезна проблема для країни з більш ніж 42 -мільйонним населенням і сотнями тисяч переміщених осіб із зони бойових дій на Сході країни.

Заходи уряду щодо легалізації зайнятості, незважаючи на преференції, надані бізнесу по значному зниженню внеску на соціальне страхування працівників, поки не принесли очікуваних результатів. Як і раніше, без оформлення трудових відносин працює практично кожен четвертий. При цьому роботодавці все ширше прагнуть вдаватися до так званої нетипової зайнятості, підвищенню «гнучкості» робочої сили.

Тому прийняття нового Трудового кодексу має посилити правовий захист працівників.

На Конференції Григорій Осовий планує зустрітися з представниками Міжнародної конфедерації профспілок, Загальноєвропейської регіональної ради, низки профцентрів з питань розвитку двосторонніх зв’язків. Під час зустрічей будуть обговорювалися можливі кроки щодо консолідації профспілкового руху в Україні, посилення співпраці з МОП.

 Департамент міжнародних зв’язків апарату ФПУ

mm

Posted by info