Профспілки пропонують новий формат діалогу

25 лютого 2016 року за ініціативою Голови ФПУ Григорія Осового відбулась його робоча зустріч з Головою Верховної Ради України Володимиром Гройсманом.

У ході зустрічі профспілковий лідер поінформував, що під час з’їздів та звітно-виборних конференцій, які наразі проходять в профспілкових організаціях, висловлюються критичні зауваження на адресу органів влади у зв’язку з поширенням безробіття, падінням реальних доходів населення, несвоєчасною виплатою запалати, ціновою і тарифною політикою, а також відсутністю конструктивного соціального діалогу, який завжди виступає фактором стабілізації ситуації у суспільстві.

Через це профспілки минулого року вдавалися до активних протестних дій, що є притаманною їм функцією – обстоювати і захищати законні права працівників.

Голова ФПУ подякував Голові Верховної Ради України Володимиру Гройсману за його участь у робочих нарадах з керівниками депутатських фракцій і груп у ВР та лідерами Всеукраїнських об’єднань профспілок, за підсумками яких було напрацьовано пакет соціальних ініціатив та законопроектів, спрямованих на відновлення прав трудящих, зокрема, на санаторно-курортне лікування, гідну оплату праці та пенсійне забезпечення. На жаль, прийняття цих законів допоки гальмується, не зважаючи на висловлену підтримку народних депутатів. У рамках укладених минулого року меморандумів ФПУ активно співпрацює з фракціями БПП, «Батьківщиною», «Самопоміччу» та ін., представники профспілок беруть участь у засіданнях парламентських Комітетів, що дає депутатам можливість більш оперативно реагувати на суспільні запити та враховувати думку суспільства при прийнятті соціально значущих рішень, – повідомив Г.Осовий і акцентував увагу на тому, що у людей викликає обурення фактична ліквідація санаторно-курортного лікування. Цією послугою щорічно користувалися не менше 100 тисяч працівників, які працюють в шкідливих умовах праці, мають професійні захворювання або отримали травми на виробництві.

Крім цього, сьогодні гостру потребу у лікуванні на базі санаторно-курортних закладів профспілок мають учасники АТО, які після демобілізації повертаються в трудові колективи. Проте, після відповідних ініціатив Уряду та внесених змін до законодавства, за останні декілька років обсяг санаторно-курортних послуг скоротився в 10 разів. Це не тільки створює соціальну напругу в трудових колективах санаторіїв та інших соціальних об’єктів, персонал яких втрачає роботу, а також підриває одну з основних функцій держави – збереження та відновлення трудового потенціалу країни. Одночасно скорочуються бюджетні надходження від санаторно-курортної галузі, яка надавала щорічно до державної скарбниці не менше 0,5 млрд.грн.

Голова ФПУ акцентував увагу на тому, що внесений до ВР «соціальний пакет» законів, а також законопроект № 2245, який передбачає зміни до закону про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, потребують невідкладного розгляду парламентарів.

Він нагадав, що за результатами голосування за відновлення системи санаторно-курортного лікування на сайті Президента України, відповідна петиція набрала необхідну кількість голосів громадян і глава держави вже надав доручення Уряду вжити відповідні заходи для визначення механізмів державної підтримки надання санаторно-курортних послуг.

Інформуючи про стан соціального діалогу, в тому числі на національному рівні, було наголошено, що профспілки наразі заходяться в трудовому конфлікті з КМУ і об’єднаннями організацій роботодавців у зв’язку із замороженням зарплат, несвоєчасністю їх виплат, а також зростання безробіття. Цей конфлікт через його тривалу невирішеність може викликати ще більші соціальні загострення та перерости у страйк, тому необхідно віднайти спосіб його вирішення.

Голова ФПУ висловився за необхідність пошуку способів упередження виникнення можливих конфліктів ще на етапах обговорення і прийняття відповідних законодавчих рішень, а також вніс пропозицію, щоб при укладенні нової Коаліційної угоди, долучити до цього процесу представників профспілок і роботодавців, як це практикується у країнах Євросоюзу.

Таким чином, пропонується новий формат діалогу із залученням до нього представників інституцій громадянського суспільства.

У зв’язку з обранням Г.Осового на початку лютого ц.р. головою Української Сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС він висловив думку щодо необхідності посилити комунікації між ПГС і парламентським комітетом з Євроінтеграції, який працює над реалізацією Угоди Україна-ЄС.

– Ці зв’язки сприятимуть більш повному представництву національних інтересів при реалізації Угоди про асоціацію Україна-ЄС, – переконаний Г.Осовий.

Голова ВР схвально відреагував на ці пропозиції і надав відповідні доручення щодо їх реалізації.

Голова ФПУ привернув увагу до фактів наступу на права профспілок, що виникають на всіх рівнях, та чиняться у супереч чинному законодавству і нормам міжнародного права, згідно з яким профспілки є автономними і незалежними від органів державної влади і будують свою роботу на засадах самоврядності.

Профспілки дають відсіч таким зазіханням: завдяки їх активній позиції вдалося запобігти ухваленню законопроектів, якими вводились обмеження діяльності профспілок шляхом внесення змін до податкових норм або реєстраційних процедур. Саме так сталося, коли було прийнято у першому читанні законопроект про реєстрацію юридичних та фізичних осіб, де порушувалися права профспілок. Тоді помилку вдалося виправити, однак, сьогодні в парламенті знаходиться ще один законопроект № 3474, який перешкоджає діяльності студентських профспілок і фактично скасовує принцип самоврядності цих організацій.

Студентство зараз розгорнуло по всій Україні акцію проти цього законопроекту, гостро на це відреагувала Президія і Рада ФПУ, засідання яких відбулись напередодні, відповідні звернення направлені до Президента і до ВР.

З нами висловили солідарність міжнародні профспілкові об’єднання і також направили свої звернення до Голови ВР, голови профільного парламентського Комітету щодо неприпустимості ухвалення згаданого законопроекту і неприйнятності втручання в діяльність профспілок. Г.Осовий поінформував, що за даними моніторингу міжнародних організацій, Україна входить до п’ятірки країн світу (поряд з такими країнами як Бангладеш, Камбоджею, Колумбією, Гватемалою, Іраном), де найменше дотримуються профспілкових прав.

Названий фактор є вкрай негативним для міжнародного іміджу нашої країни, – дійшли спільної думки співрозмовники.

Ще одним прикладом тиску на профспілки Г.Осовий назвав масштабний наступ на майнові об’єкти профспілок, започаткований ще попередньою владою, але не зупинений і сьогодні.

Вже більш як 40 санаторіїв, туристичних об’єктів ФПУ за рішенням судів відчужено на користь держави. Останній найбільш кричущий приклад – передача у володіння Міністерства юстиції через відповідне розпорядження КМУ санаторію «Лермонтовський» (м.Одеса). Спеціалізований лікувально-реабілітаційний заклад намагаються забрати у трудящих в корпоративне володіння та використання міністерством. І це не зважаючи на активний супротив цьому як профспілок так і персоналу санаторію.

У регіонах намагаються відібрати будівлі, де розташовані профспілкові організації, зокрема, таке відбувається в Дніпропетровську, Чернігові, Одесі. Будинки профспілок – це не просто будівлі, а ті місця, куди приходять люди за допомогою, це, як правило, центри правового захисту трудящих. Якщо їх закрити, буде порушено саму основу діяльності профспілок. Зважаючи на це, ФПУ подала відповідне звернення до Конституційного суду України, справу прийнято до розгляду і ми сподіваємось, що це рішення буде справедливим, на користь того, що майно, збудоване на кошти профспілок має їм належити.

Голова ФПУ запросив Голову ВР України взяти участь та виступити перед делегатами VII з’їзду ФПУ, який відбудеться в Києві 24 березня ц.р.

 

Прес-центр ФПУ

Posted by info